CFO skuteczny w międzynarodowej organizacji wg Joanny Sekleckiej z Jury Konkursu CFO Roku

Na spotkaniach czy w publicystyce w Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog” ​często zastanawiamy się, jakie zdolności CFO pozwalają mu z sukcesem przejść granicę między biznesem lokalnym a międzynarodowym, swobodnie poruszać się w przestrzeni wielu krajów i kultur, a także osiągać prestiż i skuteczność w globalnej firmie.

Najczęściej pada to spostrzeżenie: trzeba sobie przestawić hierarchię istotności spraw, zabić pokusę wgłębiania w szczegóły, pilnowania rutynowych spraw.

Ostatnio na spotkaniu Jury Konkursu CFO Roku ważną myśl wypowiedziała Joanna Seklecka, członek tego Jury, CEO w eService CEE Region, wcześniej dyrektor finansowy w tej firmie:

„Jest wielka różnica między zajmowaniem się lokalnymi polskimi finansami w firmie, a zarządzaniem finansami w organizacji o międzynarodowej skali czy w globalnej korporacji. Osobista doskonałość finansowa staje się mniej ważna (po prostu oczywista), a bardziej liczy się umiejętność dialogu, przekonywania argumentami dyrektorów z innych lokalizacji czy obszarów oraz szersze biznesowe spojrzenie na kwestie finansowe.”

Polscy menedżerowie są niezwykle ambitni, bardzo wysoko wykwalifikowani, często mają zawodowe kompetencje wyższe niż ich zagraniczni koledzy, co powoduje też, że miewają chęć narzucać rozwiązania. Ale im większa i bardziej różnorodna organizacja, tym skuteczniej pozyskuje się poważanie i sprawczość przez argumentowanie, słuchanie, uwzględnianie interesów i wiedzy innych dyrektorów.

Oto wyniki badania przeprowadzonego w lipcu 2022 w Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog”: