Laureat jest ogłaszany na uroczystej Gali jesienią każdego roku.
Misją Konkursu CFO Roku jest wyeksponowanie i uhonorowanie wybitnych polskich dyrektorów finansowych oraz rekomendowanie najlepszych praktyk zarządzania finansami dla rozwoju biznesu w Polsce.
Tytuł CFO Roku jest przyznawany dyrektorowi finansowego za wybitne kompetencje, wysokiej jakości partnerstwo biznesowe, zrealizowanie pod jego kierownictwem projektu lub innego działania, które wymiernie wpłynęło na sytuację biznesową firmy i jej możliwości rozwoju, jej płynność finansową, rentowność.
CFO Roku 2023 wybierze Jury w składzie:
1. Bartosz Radziszewski, partner Business Dialog, przewodniczący Jury
2. Iwona D. Bartczak, partner Business Dialog, szefowa Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”
3. Kazimierz Fedak, wiceprezes w Generali Investments TFI
4. Dorota Grudzień, członek The John Maxwell Team, dyrektor zarządzający w Arthur Hunt
5. Piotr Kajczuk, dyrektor finansowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
6. Karol Marek Klimczak, profesor ekonomii i zarządzania, wykładowca Politechniki Łódzkiej
7. Roman Kotapski, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wydawca „Controlling i Zarządzanie”
8. Jacek Nawrot, ekspert ICT
9. Piotr Pirogowski, CFO w Okechamp, CFO Roku 2022
10. Marek Szelągowski, adiunkt w PAN
Laureat otrzymuje statuetkę w postaci rzeźby artysty Janusza Jędrzejowskiego z Galerii WieleSztuki.
Pod uwagę są brane nie tylko kompetencje i postawa kandydata, ale również projekt ukończony pod jego kierownictwem w danym roku lub w roku poprzedzającym daną edycję Konkursu, np. cyfrowy, organizacyjny, finansowy. Do Konkursu zaproszeni są dyrektorzy finansowi z firm zatrudniających ponad 150 pracowników, z siedzibą w Polsce (z wyłączeniem banków i funduszy inwestycyjnych), podlegające polskiemu prawodawstwu, posiadające dobrą sytuację finansową.
Konkurs CFO Roku promuje następujące podejście do roli i kompetencji dyrektora finansowego:
CFO jest właścicielem najważniejszego procesu w firmie: zbierania, przetwarzania, interpretacji i dystrybucji informacji. Dyrektor finansowy mający dostęp do setek danych musi określić ich istotność dla firmy i dla poszczególnych interesariuszy, zanim przedstawi je dalej.
Główny zadaniem CFO i całego zarządu jest łączenie długoterminowych celów opartych na pojawiających się możliwościach i silnych stronach firmy oraz celów krótkoterminowych opartych na posiadanych zasobach i uwzględniających aktualne blokady. Odpowiada za budowanie odporności firmy.
W dojrzałych firmach CFO i finanse wspierają biznes w osiąganiu ponadprzeciętnych wyników, nie wyręczając operacji w wykonywaniu zadań w procesach, które przebiegają przez te działy.
Profesjonalny CFO i jego zespół zajmuje się sprawami, które mają bezpośredni wpływ na biznes, które tworzą istotną wartość. Zadania i procesy, które są rutynowe, wystandaryzowane, powtarzalne, aczkolwiek konieczne, wykonuje albo wyspecjalizowana firma zewnętrzna, albo algorytmy, albo stanowią margines zadań działu finansowego.
Najcenniejszą kompetencją profesjonalną CFO jest dobre rozumienie przepływów finansowych wewnętrznych i zewnętrznych. Księgowość, podatki, prawne aspekty są drugorzędne, bo te kompetencje ma lokalny doradca podatkowy czy księgowy. A CFO musi wiedzieć, skąd i kiedy wpływa kasa, na co ją wydajemy, kiedy i ile będziemy jej potrzebować oraz ile nas kosztuje.
Skuteczny CFO może oddziaływać z pozycji stanowiska czy dostępu do danych, ale lepiej jeśli używa swoich zdolności interpersonalnych. Firma zajdzie dalej – i on wraz z nią – jeśli postawi na dialog z osobami z innych działów firmy. Jest on możliwy, gdy dyrektor finansowy autentycznie zbliży się do pracowników, gdy wiele razy pójdzie do ludzi i ich miejsc pracy, do magazynu, na halę fabryczną.
Rzeźbę autorstwa Janusza Jędrzejowskiego – którą otrzymuje Laureat – wybraliśmy w Galerii WieleSztuki, od lat współpracującej z Klubem. Statuetka jest więc dziełem sztuki, owocem natchnienia artysty.
życzyła laureatowi Konkursu CFO Roku 2022